Bus Pirate v4, egy elektronikus svájci bicska

Bus Pirate v4.0

Az elektronikával foglalkozva sokszor belefut az ember olyan problémába, hogy egy-egy chipet, modult vagy egyebet tesztelni kellene. Ilyenkor legegyszerűbb megoldásként egy Arduino után kaptam, ahol a megfelelő library megléte esetén néhány programsorral könnyen tesztelhető egy SPI, I2C vagy egyéb eszköz. Természetesen van ennél egyszerűbb és jobb megoldás, ez pedig az open-source Bus Pirate.

„Bus Pirate v4, egy elektronikus svájci bicska” bővebben

Zyxel NSA320S és a Debian Linux – 3. rész

NSA320S kompatibilis kernel

Az előző bejegyzésben eljutottam odáig, hogy a soros konzolon lévő NSA320S U-Boot-ja képes egy pendriveról beolvasni egy Linux kernelt. Sajnos, az NSA320S nincs (még) a támogatott eszközök listáján, így ez önmagában nem sokat ér. Ebben a bejegyzésben a kernellel és az alaplapra integrált RTC chippel futott köreimről írok.

„Zyxel NSA320S és a Debian Linux – 3. rész” bővebben

Zyxel NSA320S és a Debian Linux – 2. rész

NSA320S Debian

Az előző bejegyzésben már taglaltam, hogy miért lehet érdemes a Zyxel NSA320S operációs rendszerét lecserélni. Ebben a bejegyzésben most az első tapasztalataimról írok. Időszűke miatt szándékosan nem térek ki minden apróságra, de előre kell bocsátanom, hogy nem ebben a bejegyzésben lesz a sikeres Debian bootról szóló beszámolóm vége.
„Zyxel NSA320S és a Debian Linux – 2. rész” bővebben

Zyxel NSA320S és a Debian Linux – 1. rész

NSA320S

Nemrégiben szükségessé vált egy NAS-t beüzemelnünk az irodánkban, és hosszas keresgélés után egy kiváló ár-érték arányú Zyxel NSA325v2 lett a kiválasztott, két méretes Western Digital RED diszkkel használjuk. Nem is csalódtam benne, halk, gyors, szinte minden igényünket kielégítve működik. A típus kistestvére, az NSA320S gyári szoftverével viszont koránt sem vagyok ennyire elégedett.

„Zyxel NSA320S és a Debian Linux – 1. rész” bővebben

Külső merevlemez-ház javítása

MA6116

Valamikor tavaly egy USB-SATA külső merevlemez-ház úgy gondolta nálunk, hogy befejezi a földi pályafutását. A tápegysége jó volt, ezért a polcra került, úgy gondoltam, hogy talán valamikor valamire még jó lehet egy-egy alkatrésze. Nemrég egy pakolgatás közben újra belebotlottam, és eljátszottam a javításának gondolatával. Nem sok esélyt adtam magamnak, hiszen kapcsolási rajz vagy egyéb dokumentáció természetesen nincs hozzá, de vesztenivalóm nem volt.

„Külső merevlemez-ház javítása” bővebben

10 módszer alaplapi kiforrasztáshoz

ZD-915

Úgy tartják, hogy az alkatrészek kiforrasztása legalább háromszor nehezebb a beforrasztásuknál. Az alaplapok javítása esetén ez hatványozottan igaz. Az összetettebb NYÁK esetén könnyű belefutni egy-egy nehezen kiforrasztható alkatrészbe. Elsődlegesen a többrétegű, furatgalvanizált NYÁK és a nagy, egybefüggő vezetőfelületek okozhatnak komoly fejfájást. Előfordul, hogy 3 kondenzátort probléma nélkül kiforrasztható egy alaplapról, de a negyediknél már lehetetlen vállalkozásnak tűnik megtisztítani a furatot. Az Interneten ezzel kapcsolatban is rengetegen osztják az észt, de vannak módszerek, amelyeket senkinek nem javasolnék.
„10 módszer alaplapi kiforrasztáshoz” bővebben

MiniPro TL866CS programozó javítása

TL866CS

Nemrégiben hozzám került egy Autoelectric MiniPro TL866CS típusú programozó, amely USB-n köthető a gépre, és szédítő mennyiségű, közel 15 ezer chipet támogat. Egy kínai autóelektronikai cég fejlesztette ki, elsődlegesen autók EPROM chipjeihez. Olyan terméket alkottak, ami szoftverfrissítések után több ezer EPROM (és egyéb) chipet is támogató programozóvá vált. Egyedülálló módon az EPROMOK mellett képes a legtöbb PIC és AVR programozására(!), logikai IC-k és néhány SRAM/DRAM típus tesztelésére. A dolog szépséghibája, hogy a programozó működésképtelen állapotban került a kezeim közé.

„MiniPro TL866CS programozó javítása” bővebben